پاک کردن لکه عطر از روی لباس

چند روش ساده برای پاک کردن لکه عطر از روی لباس

 لکه عطر

یکی از بدترین اتفاقاتی که ممکن است برای لباس مورد علاقه شما بیافتاد ماندن لکه عطر بر روی آن است که ما در این مقاله با بازگو کردن چند روش ساده برای پاک کردن لکه عطر از روی لباس سعی داریم کمک کنیم تا لباس موردعلاقه‌تان را دوباره تمیز کنید.

در ابتدا باید به این موضوع بپردازیم که چرا لکه عطر روی لباس ما ایجاد می‌شود و بعد به روش‌های پاک کردن لکه عطر از روی لباس بپرازیم. درست است که شما از بوی خوش عطر و استفاده از آن لذت می‌برید، اما باید بدانید که اکثر عطرها به‌خاطر داشتن الکل اگر به صورت مستقیم به روی لباس یا هر پارچه‌ای اسپری شوند قسمتی که عطر و ادکلن به آن اسپری شده به صورت لکه چرب نمایان می‌شود. البته عطرهای اورجینال به خاطر وجود میزان کم‌تر الکل ممکن است این مشکل را به وجود نیاورند ولی بازهم بهتر است عطر و ادکلن را به لباس خود اسپر نکنید.

پس یشنهاد اول ما برای اینکه لکه‌های چربی روی لباس‌هایتان نمایان نشود این است که قبل از پوشیدن لباس روی بدن عطر و ادکلن را اسپری کنید البته این موضوع بسیار حائز اهمیت است که با اسپری کردن عطرهای فیک به پوست بدن احتمال ایجاد حساسیت وجود دارد،به همین خاطر بهتر است از عطرهای اورجینال استفاده کنید. اگر تشخیص اورجینال یا فیک بودن عطر برایتان مشکل است مطالعه مقاله تشخیص عطرهای اورجینال از فیک ما کمک زیادی می‌کند تا هنگام خرید عطر به راحتی عطر اورجینال را از فیک تشخیص دهید.

حال اگر جزو افرادی بودید که حتی با وجود اورجینال بودن عطر آن زمانی که آا را به پوست خود اسپری می‌کنید باز دچار حساسیت شوید چه‌کاری باید انجام دهید. یکی از راه‌ها این است که دستمال را جلوی لباس خود گرفته و بعد عطر را روی دستمال اسپری کنید با این‌کار هم ردی عطر باقی نمی‌ماند و هم بوی خوش عطر را گرفته‌اید، روش دوم عطر را به روی لباس با خیال آسوده اسپری کنید و با مطالبی که در ادامه به شما خواهیم گفت لکه آن را پاک کنید.

انواع روش‌های ساده برای پاک کردن لکه عطر از روی لباس

روش پاک کردن لکه عطر از روی لباس

در ابتدا باید بگوئیم که پاک کردن لکه عطر از روی لباس شاید به‌نظر سخت بیاید ولی شدنی است. که ما در ادامه به توضیح روش‌های آن می‌پردازیم.

پاک کردن لکه عطر با آب

لکه عطر و ادکلن

اول به این سوال پاسخ دهیم که اصلا امکان پاک کردن لکه عطر از روی لباس با آب وجود دارد؟ بله این لکه‌ها بسته به جنس پارچه و نوع عطر ممکن است با آب نیز پاک شوند.برای این‌کار ابتدا اسفنج یا پارچه تمیزی را مرطوب کنید و بعداز آن به آرامی و به حالت ضربه‌ای، از داخل لکه به بیرون دست را حرکت دهید. این حرکت را چندبار انجام داده تا از پاک شدن لکه اطمینان پیدا کنید.

البته باید بدانید که این روش برای لکه‌های تازه و پخش نشده مناسب است، که رطوبت عطر هنوز روی پارچه هست و آب به راحتی از عهده جذب و حذف لکه بر می‌آید و اصطلاحا لکه هنوز کامل جذب پارچه نشده و پاک می‌شود. اما اگر لکه قدیمی باشد باید باز آن را با آب مرطوب کرده و سپس به روش‌های دیگر شروع به پاک کردن لکه عطر از روی لباس کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که همانطور که گفتیم روش پاک کردن لکه عطر از روی لباس به جنس آن بستگی دارد و برای چرم و جیر آب اصلا مناسب نیست و فقط بهتراست از کاغذ حوله‌ای برای آن‌ها استفاده کنید.

پاک کردن لکه عطر با عصاره لیمو

لکه عطر و ادکلن

همانطور که می‌دانید لیمو دارای ویژگی سفیدکنندگی است که با نور خورشید ویژگی لکه‌بری پیدا می‌کند و لکه‌های عطر به خصوص دئودورانت‌ها روی لباس‌های روشن را به خوبی پاک می‌کند. البته به این موضوع توجه داشته باشید که استفاده از لیمو برای لکه‌های لباس تیره بهتراست با مقدار مساوی آب آن را مخلوط کرده و بعد در سطح پارچه استفاده کنیم، چرا که لیمو سطح اسیدسیتریک بالایی دارد و سطح PH آن به نسبت پائین است.

برای پاک کردن لکه عطر با لیمو ابتدا باید لکه را با عصاره لیمو پوشانده یا قسمت لکه لباس را در آب لیمو بیندازید(برای لباس‌های تیره مناسب نیست این‌کار) و اجازه دهید 15 دقیقه در آفتاب بماند، بعد از آن کمی نمک را روی لکه ریخته و مجدد ان را تمیز کنید. ریختین نمک روی لکه باعث می‌شود عصاره لیمویی که قبلا استفاده کرده‌ایم بهتر عمل لکه‌بری را انجام دهد. مرحله اخر شستن لباس با آب معمولی و سپس خشک کردن آن در آفتاب است.

پاک کردن لکه عطر با جوش شیرین

لکه عطر

برای پاک کردن لکه عطر با جوش شیرین ابتدا کمی جوش شیرین را در آب مخلوط کرده تا خمیر سفتی درست شود و این خمیر را روی لکه بمالید و اجازه دهید تا 30 دقیقه بملند بعد با برس تمیزی به آرامی روی لکه را بکشید تا لکه پاک شود، مرحله آخر هم شستن لباس با آب معمولی است تا هرگونه لکه باقی‌مانده از لباس پاک شود.

پاک کردن لکه عطر با کمک گلیسیرین و مواد شوینده

اگر لکه روی لباس شما کهنه شده باشد شاید بهترین روش برای پاک کردن آن استفاده از گلیسیرین و مواد شوینده است. به این صورت که یک واحد گلیسیرین و مایع ظرف‌شویی را باهم مخلوط کرده و به میزان 8 واحد به آن آب اضافه کنید . سپس زیر و روی لکه را با حوله کاغذی پوشانده و بعد از مخلوط کردن محلولمان با کمک آب‌پاش روی لکه اسپری کنید.

بعد از 10 دقیقه حوله‌ای که روی لکه قرار داده بودید را چک کنید اگر لکه چرب به حوله منتقل شده بود یعنی عملیات موفقیت‌آمیز بوده و شما توانسته‌اید لکه را از روی لباس پاک کنید.اگر نشده بود این‌کار را دوباره انجام دهید تا موفق به پاک کردن لکه از روی لباس شوید و در نهایت نیز لباس را بشوئید تا مواد شوینده و گلیسیرین به طور کامل از روی ان پاک شوند. در استفاده از این برای پاک کردن لکه عطر از روی لباس به نکات زیر باید توجه داشته باشید که

  • اگر فقط یک لکه کوچک وجود دارد، کافی است واحد اندازگیری خود را قاشق چای خوری یا غذاخوری درنظر بگیرید.
  • اگر متوجه شدید که سطح لکه خشک شده است، محلول شوینده بیشتری را به محل لکه اسپری کنید.
  • برای پاک کردن لکه از روی لباس‌های ابریشمی و تری‌استات کافی است، فقط چند قطره گلیسیرین را روی لکه مورد نظر بریزید و با انگشت محل لکه را ماساژ دهید.

پاک کردن لکه عطر با الکل

اگر با روش‌های قبل نتوانسته‌اید از شر لکه روی لباس خود خلاص شوید حتما این روش را امتحان کنید، پنبه‌ای را به الکل آغشته کرده و روی محل لکه قرار دهید یا یک حوله کاغذی را به الکل آغشته کرده و روی لکه قرار دهید بعد ارز 10 دقیقه لکه را جک کنید. مانند روش بالا اگر رفع شده بود لکه که لباس را بشوئید و تمام اما اگر در همان بار اول موفق نشدید این کار را انجام دهید تا لکه پاک شود و بعد لباس را با آب معمولی بشورید.

پاک کردن لکه عطر از روی لباس با استفاده از صابون

پا کردن لکه عطر

پاک کردن لکه عطر از روی لباس یکی از تکنیک‌های قذیمی اما کارساز است. برای انجام این روش یک ظرف را از آب و صابون پر کرده مخلوط می‌کنیم سپس با کمک یک اسفنج کف صابون را ا ز روی آب بر داشته و روی لکه بمالید البته توجه داشته باشید که هنگام برداشتن کف اسفنج شما نباید خیس شود زیرا همانطور که قبلا هم گفتیم آب برای پاک کردن لکه از روی لباس‌های چرمی و جیر مناسب نیست و لکه روی آن را مقاوم‌تر می‌کند، بعد از خشک شدن کف صابون قسمتی که لکه ار بود بسابید تا پودر صابون از روی آن بریزد.

.

پاک کردن لکه عطر از روی لباس با کمک آرد ذرت

پاک کردن لکه عطر و ادکلن

همانطور که متوجه شدید روش پاک کردن لکه عطر از روی لباس‌ها با جنس چرم یا جیر کمی متفاوت است برای این جنس لباس‌ها استفاده از آرد ذرت مناسب‌تر است. به این‌صورت که ابتدا لکه را با آرد ذرت پوشانده و نیم ساعت به آن زمان دهید.

روغن موجود در آرد ذرت قدرت جذب بالایی دارد و لکه عطر را از روی لباس‌های چرم و جیر به خود جذب می‌کند.

پاک کردن لکه عطر از روی لباس با استفاده از جنس نایلون 

شاید به نظر عجیب باشه ولی استفاده از جنس نایلون هم یک از روش‌های پاک کردن لکه عطر از روی لباس است و به این صورت مل می‌کند که شما لباس ملافه و.. تمیزی را از جنس پلاستیک برداشته و روی لکه بمالید شاید باورش سخت باشد ولی واقعا لکه را از بین می‌برد.

پاک کردن لکه عطر از روی لباس با استفاده از دستمال مرطوب

دستمال‌های مرطوب مخصوص کودکان دارای رطوبت مناسبی هستند که برای پاک کردن لکه‌ها بدون بر جای گذاشتن کثیفی بسیار مناسب هستند.

کلام آخر: این نکته برای بسیاری از افراد آزار دهنده است که با استفاده از عطر مورد علاقه‌یشان مجبور به خراب و لکه‌دار کردن لباس مورد علاقه‌یشان می‌شوند امیدواریم با نکاتی که در این مقاله گفته شد کمکی هر جند کوچک کرده باشیم تا با خیال آسوده از عطر موذد علاقه خود روی لباس مورد علاقه‌یتان استفاده کنید.

 

خیر نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.